Płyta niezapalna
- materiał palny,
- tlen,
- źródło ciepła.
Taki rankingowy układ jest przejrzysty i zrozumiały. Najlepsze, najbezpieczniejsze pożarowo wyroby znajdują się w klasie A1, A2, B. W kolejnych są klasyfikowane wyroby wykazujące coraz gorsze właściwości ogniowe (coraz bardziej / łatwiej palne), aż do wyrobów klasy F, dla których nie określa się żadnych wymagań.
Technolodzy firmy Kronopol, aby spełnić najwyższe wymagania europejskie opracowali i wdrożyli do produkcji niezapalne płyty OSB SF-B, które uzyskały klasyfikację ogniową – B, s2, d0.
Dla przedstawienia odporności niezapalnych płyt OSB produkowanych w Swiss Krono Group na działanie ognia, wykonano testy ogniowe z wykorzystaniem niezapalnych płyt OSB. Na potrzeby testu zostało zaaranżowane pomieszczenie biurowe, w którym doszło do przykładowego zaprószenia ognia. W momencie odpalenia ognia został uruchomiony zegar. Po upływie dwudziestu minut w momencie wyłączenia palnika podsycającego ogień, płomień natychmiast gaśnie, jedynie wierzchnia warstwa płyt OSB SF-B uległa zwęgleniu tworząc bezpieczną warstwę ochronną przed ogniem. Ogień się nie rozprzestrzeniał. Nie doszło do wybuchu pożaru. Od ognia nie ucierpiały również inne przedmioty, które były zgromadzone w pomieszczeniu.
Chemiczne substancje używane w cyklu produkcyjnym w trakcie reakcji chemicznych tworzą wodę technologiczną, która odbiera energię podczas palenia i nie doprowadza do reakcji pirolizy. Dodatkowo tworzy się grafitowa warstwa chroniąca palący się materiał przed dostępem tlenu, co w konsekwencji zmniejsza się zapalność płyty i spowalnia proces rozprzestrzeniania się płomienia.
Przy pożarze liczy się każda minuta, im wolniej się rozprzestrzenia, tym większe szanse będą miały służby pożarnicze do ewakuacji ludzi z niebezpiecznego miejsca.
Płyty te wyprodukowano z przeznaczeniem do zastosowania w obiektach użyteczności publicznej takich jak: szkoły, przedszkola, hale sportowe czy szpitale.